homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"-13


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

#229 2008-08-04 00:29:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

din sange...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#230 2008-08-13 10:26:44

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

doctoressa a scris:

imi permit sa o tin pe a mea cu medicul de planning...de preferat nu ginecolog

Va recomand un ginecolog. Doctorii de la planning sunt doctori generalisti. Un ginecolog stie intotdeauna mai bine ce pastile sa-ti dea si cand sa faci pauza....... wink
Unu de la planning o sa-ti spuna sa le iei fara pauza, dar e total gresit. Ovarele trebuie sa mai functioneze si ele normal din cand in cand............. trust me!


Amira C.

Offline

 

#231 2008-08-13 10:37:17

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

amiracurus a scris:

doctoressa a scris:

imi permit sa o tin pe a mea cu medicul de planning...de preferat nu ginecolog

Va recomand un ginecolog. Doctorii de la planning sunt doctori generalisti. Un ginecolog stie intotdeauna mai bine ce pastile sa-ti dea si cand sa faci pauza....... wink
Unu de la planning o sa-ti spuna sa le iei fara pauza, dar e total gresit. Ovarele trebuie sa mai functioneze si ele normal din cand in cand............. trust me!

medicii de PLANNING sunt singurii in masura sa prescrie anticonceptionale, nu ginecologii

Offline

 

#232 2008-08-13 10:47:56

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

Eu am luat vreo 3 ani de zile pastile si doctorita mea (ginecolog) mi-a spus ca daca imi fac analizele totale macar o data pe an si nu observ nicio anomalie,nu am de ce sa fac pauza.De asemenea,mi-a spus ca s-ar putea sa imi apara ceva probleme la ficat,dar mi-am facut analizele si totul era ok.Acum nu stiu ce sa spun cu pauzele astea,parerile sunt impartite.Am o prietena careia doctorul i-a spus sa ia 3 luni si sa faca o luna pauza.Cand a auzit doctorita mea,a spus ca o agitata hormonal aiurea...

Offline

 

#233 2008-08-13 10:48:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

Doctorita ta are dreptate, Chick

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2008-08-13 10:50:01

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

bineinteles ca mai mult ii deregleaza organismul. cum s-a obisnuit si el cu pastilele ( cam 3 luni dureaza sa se obinsuiasca, timp in care poate sa apara si spotting ), le intrerupe ca apoi sa o ia de la capat. e asa cum a zis dr ta, daca analizele sunt bune si nu ai probleme nu le intrerupi si gata! na, vad ca mai sunt si ginecologi care au habar tongue si a mea stie hjarta

Ultima oara a fost editat de mika (2008-08-13 10:50:14)

Offline

 

#235 2008-08-13 10:52:31

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

Atunci sa-mi inscriu si eu doctorita la lista ginecologilor buni,e cel mai dulce om posibil:)

Offline

 

#236 2008-08-13 14:41:51

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

cristiana02 a scris:

ca majoritatea femeilor de pe aces forum am si eu o intrebare! am intrerupt anticonceptioanlele novynette la indemnul medicului( am fost la ginecolog si mi-a spus ca dupa ce fac un an si ceva de  luat anticoncepionale sa fac o pauza cand este ok pt mine timp de o luna); am facut pauza respectiva timp de o luna( in cateva zile se terimina luna) ; intrebarea este cand trebuie sa ma apuc sa reiuau anticonceptionalele in ce zi a lunii?este cumva vorba de prima zi de ciclu?multumesc anticipat!

Eu zic sa mai faci pauza inca doua luni, dupa un an de zile faci pauza 3 luni, daca faci pauza o data la 6 luni, faci pauza doar o luna. ovarele trebuie sa-si revina si sa functioneze normal.......... altfel isi vor uita functiile..........


Amira C.


Amira C.

Offline

 

#237 2008-08-13 17:03:49

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

amiracurus, esti singura de pe acest forum care o tine sus si tare cu pauzele dupa nush cat timp de luat ac.
avem pe forum medic de planning care sunt convinsa ca nu ne impuie capul pe prostii, pt ca oricum nu are nimic de castigat. de ce nu o asculti?...

Offline

 

#238 2008-08-13 20:49:04

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

cum sa-si uite functiile doamne?......organismu se obisnuieste cu antibebe si dak le tot intrerupi atata risti sa ai pb cu ele...sa ai greturi,spotting...


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#239 2008-08-13 21:17:49

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

amiracurus a scris:

cristiana02 a scris:

ca majoritatea femeilor de pe aces forum am si eu o intrebare! am intrerupt anticonceptioanlele novynette la indemnul medicului( am fost la ginecolog si mi-a spus ca dupa ce fac un an si ceva de  luat anticoncepionale sa fac o pauza cand este ok pt mine timp de o luna); am facut pauza respectiva timp de o luna( in cateva zile se terimina luna) ; intrebarea este cand trebuie sa ma apuc sa reiuau anticonceptionalele in ce zi a lunii?este cumva vorba de prima zi de ciclu?multumesc anticipat!

Eu zic sa mai faci pauza inca doua luni, dupa un an de zile faci pauza 3 luni, daca faci pauza o data la 6 luni, faci pauza doar o luna. ovarele trebuie sa-si revina si sa functioneze normal.......... altfel isi vor uita functiile..........


Amira C.

esti medic?

Offline

 

#240 2008-08-13 23:56:30

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

mika a scris:

amiracurus a scris:

cristiana02 a scris:

ca majoritatea femeilor de pe aces forum am si eu o intrebare! am intrerupt anticonceptioanlele novynette la indemnul medicului( am fost la ginecolog si mi-a spus ca dupa ce fac un an si ceva de  luat anticoncepionale sa fac o pauza cand este ok pt mine timp de o luna); am facut pauza respectiva timp de o luna( in cateva zile se terimina luna) ; intrebarea este cand trebuie sa ma apuc sa reiuau anticonceptionalele in ce zi a lunii?este cumva vorba de prima zi de ciclu?multumesc anticipat!

Eu zic sa mai faci pauza inca doua luni, dupa un an de zile faci pauza 3 luni, daca faci pauza o data la 6 luni, faci pauza doar o luna. ovarele trebuie sa-si revina si sa functioneze normal.......... altfel isi vor uita functiile..........


Amira C.

esti medic?

rotfl vai amira...da unde scoti "informatiile" astea? tu daca nu mananci mai mult timp sistemul digestiv uita cum sa faca digestia? lol


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#241 2008-08-25 22:20:48

cristinastan
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 5

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

am o intrebare: foloseac yasmine de un an si jumatate aproape 2, acum as dori un bebe. cat timp trebuie sa ma protejez de la intreruperea de yasmine, ca sa nu mai am in corp acele chimicale sau ce or fi ele? am auzit c a ar fi de asteptat pana la concepere cam 6 luni ca sa se duca tot efectul ?! stie cineva  sigur?

Offline

 

#242 2008-08-25 22:26:52

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

efectul se duce imediat...nu trebuie sa astepti 6 luni
ele se elimina repede...altfel nu ar pericol de sarcina cand uitam sa luam o pastila

Offline

 

#243 2008-08-25 22:32:47

cristinastan
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 5

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

multumesc de raspuns, mi-era teama sa nu dauneze unei sarcini ce poate aparea oricand.

Offline

 

#244 2008-09-11 23:39:50

andreeea
Full member
De la: Rm valcea
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 318

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

fetelor Prietenul meu e plecat din tara ne vedem cam de doua trei ori pe an Am luat yasmin dar nu stiu ce sa fac acum cand nu am activitate sexuala pentru mai multe luni Cam vre8 sa mai iau pastilele?? daca le intrerup cand le-as reincepe mai au acelasi efect benefic? sau se produc dereglari in organismul meu?


life is like a game you must be the best

Offline

 

#245 2008-09-11 23:42:06

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

daca le incepi de 2-3 ori pe an iti dai organismul peste cap
daca le iei in continuare, eu zic ca e mai bine. stii si tu sigur cand iti vine menstra...daca el vine in tara cand ai menstra, poti sa unesti 2 folii si sa o amani...

Offline

 

#246 2008-09-11 23:46:11

andreeea
Full member
De la: Rm valcea
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 318

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

imi dau organizmul peste cap in ce semn ? Pot sa nu-si mai faca efectul atunci cand le iau? sau care pot fi urmarile?


life is like a game you must be the best

Offline

 

#247 2008-09-11 23:53:23

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

isi fac efectul, dar o sa ai spotting de fiecare data cand le incepi. posibil sa ti se si deregleze menstruatia cand le intrerupi

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.